Türkçe | English

S : Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?
C :
Konutu oturma amaçlı alıyorsanız; öncelikle çocukların okula , kendinizin işyerine ulaşım olanakları, sosyal yaşamınızdaki beklentiler, aile bireylerine yakınlık gibi belli başlı önceliklerinizi tespit ettikten sonra hangi bölgelerden konut alabileceğinizi araştırın.

Yatırım amaçlı konut alacaksanız; düşük maliyet yüksek gelir hedefi gözetilmelidir. Bölgeye değer katan donatılar ile hastaneye yakınlığı, metro güzergahı, havaalanı uzaklığı gibi kriterler araştırılmalıdır. Bununla birlikte belirlenen bölgedeki kira bedellerinin satın alma bedelini ne kadar sürede karşıladığı tespit edilmelidir.

Alacağınız konutun boş yada dolu olması önemlidir. Oturma amaçlı aldığınız takdirde dolu bir konutu boşaltmanız sorun olabilir bu sebeple içinde kiracı var ise kontratı görülmeli ve tahliye süresi kiracıyla görüşülmelidir. Satan kişi oturuyorsa boşaltım süresiyle ilgili yazılı bir taahhüt alınması uygun olacaktır.

Yatırım amaçlı alıyorsanız da içindeki kiracının ne kadar kira ödediğini tespit etmeli ve beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağını görmelisiniz.

Satın almaya karar verdiğiniz bir konutun devir işlemlerini yapmadan önce mutlak suretle tapu kayıtlarında bir kısıtlama olup olmadığını araştırmalısınız. Satış için engel teşkil etmeyen ancak size ileride yükümlülük doğurabilecek beyanlar bulunabilir. Bu süreçte tapu dairesinde bulunan yönetim planını da temin ederek incelemeniz doğru olacaktır. Satın almayı düşündüğünüz bağımsız bölüme ilişkin bazı hususlar (kullanımına tahsis edilmiş bahçe, depo, otopark, giderlere katılım vs.) yönetim planlarında belirlenmiştir.

Sizlere belirtilen konut alanına nelerin dahil olduğunu tespit etmelisiniz. Balkonlar, kat holleri, merdiven kovaları, teknik şaftlar, kat bahçeleri, kapalı otopark, depo, vs.’ nin alana dahil olup olmadığı, size belirtilen alanın ne kadarını gerçekte yaşam alanı olarak kullanabileceğinizi gösterir.

Kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş konutları tercih etmelisiniz, arsa payı üzerinden satış yapılan yerlerde hem bağımsız bölümünüzün yeri yasal olarak belli değildir hem de bu tip arsa hisselerine kredi kullandırılmaz.

Kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş olan bir bağımsız bölümü alırken yasal gereklerin yerine getirilip getirilmediğini, yasal evraklarının doğruluğunu, ileride iskan alımına, engel bir durum olup olmadığını, arsa payını ve almaya karar verdiğiniz bağımsız bölümün size gösterilen yer ile yasal projeler üzerinde aynı yer olup olmadığını bir uzmana tespit ettiriniz.

Ayrıca, satın almayı düşündüğünüz gayrimenkulün eklentileri, açık ve kapalı otopark hakları, teknik altyapı durumu, malzeme ve işçilik kalitesi gibi unsurlarında uzmanlarca tespiti alım kararlarınızda etkili olacaktır.

Yukarıda bahsi geçen tüm konular ve dahası konutun piyasa değeri, ANREVA GAYRİMENKUL DEĞERLEME gibi SPK lisanslı firmalar tarafından tespit edilerek bir rapor içeriğinde sunulmaktadır.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kurumsal
Biz Kimiz?
İlkelerimiz
Profesyonel Ekibimiz
Nasıl Çalışırız?
Nasıl Değerleme Yapıyoruz?
Nasıl Raporlarız?
Sürekli Bilgilendirme Raporu
Üye Kuruluşlar
Basında Anreva


Hizmet Sektörleri
Kamu
Bankacılık
Bağımsız Denetim Şirketleri
Halka Açık Anonim Ortaklıklar
Özel Sektör
Yabancı Yatırımcılar
Bireysel Yatırımcılar
Vakıflar ve Dernekler


Mevzuat
Yasal Mevzuat
Makaleler
Haberler
Kanunlar
Yönetmelikler
Tebliğler


Kariyer
İK Politikası
Açık Pozisyonlar
İK Formu
İletişim
Adres & Kroki
Fatura Bilgilerimiz
Talep Formu
İletişim Formu
Faydalı Köprüler
Sizin için Ne Yapabiliriz?Anasayfa | Site Haritası | Kullanım Şartları | Gizlilik İlkeleri

Güzeltepe Mah. Ahmet Mithat Efendi Cad. No: 60/4 Çankaya ANKARA
T: +90 (312) 474 00 74 | F: +90 (312) 474 00 55
W:www.anreva.com.tr | E: bilgi@anreva.com.tr
Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik ANREVA tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz,
kaynak gösterilerek iktibas edilemez. Her hakkı saklıdır. 2013 ©