Türkçe | English

Yol Kira Bedeli Değerlemesi

08.11.2013

Çoğunluk hissesi özelleştirilen eski bir kamu kurumu tarafından yönlendirilen değerleme talebinde; Bir özel şirket, kırsal alanda kuruma ait olan vericinin yer aldığı tepeye giden, kamulaştırmayla oluşturulmuş yol boyunca kazı yapıp kablo döşeyerek vericiyi kullanmak istemektedir. Özel şirketin kablo döşeyerek yolu kullanması sonucunda, kurumun talep etmesi gereken yıllık kira bedelinin tespiti istenmiştir.
 
Tüm kazı ve kablo döşeme maliyetleri özel şirkete ait olacaktır. Özel şirket vericiyi kullanmak zorunda olup, yeni bir verici kurması mümkün görünmemektedir. Kısaca özel şirket yola kablo döşeyerek vericiyi kullanmak zorunda olduğundan “Özel Alıcı” konumunda olup, dezavantajlı pozisyondadır. Bu durumda, değerleme uzmanının, adil kira değerini bulma sorumluluğu daha da artmaktadır.
 
Aslında bu çalışmada, yapılacak olan kazının boyutları, yolun kullanımına engel olmadıkça, kablo veya kabloların ebatları önemli değildir. Şirket, yol üzerinde yapacağı tahrifatı telafi edecektir. Bu nedenle Maliyet hesaplamasına ilişkin bir değerlendirme yapılamaz.
 
Yolun esas amacı gelir getirmesi olmadığından, gelir getiren bir mülk olarak da değerlendirilemez. Hesaplanması istenen kira bedeli, kurum tarafından düşünülen bir gelir değil, şirketin mecburiyeti sonucunda oluşmuş bir kira teklifidir.
 
Yol kiralamasına ilişkin bir emsal olamaması, hatta yer altında kalacak bir kullanım için kira emsali bulmanın imkansızlığı düşünülürse, Emsal Karşılaştırma yöntemi, de kullanılamayacaktır. Kamulaştırmanın eski dönemde yapılması kamulaştırma bedellerinin gerçekliğini ortadan kaldırmaktadır.
 
Yukarıda sayılan nedenlerden ötürü, daha çok mesleki deneyimler üzerinden şekillenecek ve kiralamayı yapacak şirketin ödemeye razı olabileceği, kurumun ise maksimum faydayı sağlayacağı ortak adil değer kavramı üzerine yoğunlaşılmıştır.
 
Bölgede, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından ihale yoluyla yapılan arazi satış ve kiralamaları araştırılmış, bölgede arazi kiralama geleneği olmadığından, köy yerleşik alanlarında ve yakınlarında farklı zamanlarda satılmış tarla vasıflı arazi birim fiyatları tespit edilmiştir. Yine bölgede tarıma elverişsiz, suyu olmayan, taşlık/kayalık arazi fiyatları tespit edilmiş ve bölgeyi bilenlerden görüşler alınmıştır.
 
Tarıma elverişsiz araziler için tespit edilen birim fiyat, yolun kullanılabilir şekle getirilmesi için katlanılan maliyetler ve bölgede daha önce yapılan tarım ekspertizleriyle tespit edilen susuz arazi kapitilizasyon oranıyla kalibre edilerek, Toplam Değer = Yıllık Brüt Gelir / Kapitilizasyon Oranı formülüyle yolun toplam alanı için Yıllık Brüt Gelir hesaplaması yapılmıştır.
 
Aslında hesaplanan Yıllık Brüt Gelir, arazi tarıma elverişli olmadığından afaki bir değer olmakla beraber, referans noktası olarak kullanılmış, şirketin kullanıma olan ihtiyacı ve kurumun marjinal faydasıyla doğru orantılı olarak pozitif yönde kalibre edilerek, Yıllık Kira Bedeli takdir edilmiştir.
 

Foto Galeri


Okunma Sayısı: 5092   |   Güncelleme Tarihi: 08.11.2013
Sayfayı Yazdır


  Diğer Örnek Olaylar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kurumsal
Biz Kimiz?
İlkelerimiz
Profesyonel Ekibimiz
Nasıl Çalışırız?
Nasıl Değerleme Yapıyoruz?
Nasıl Raporlarız?
Sürekli Bilgilendirme Raporu
Üye Kuruluşlar
Basında Anreva


Hizmet Sektörleri
Kamu
Bankacılık
Bağımsız Denetim Şirketleri
Halka Açık Anonim Ortaklıklar
Özel Sektör
Yabancı Yatırımcılar
Bireysel Yatırımcılar
Vakıflar ve Dernekler


Mevzuat
Yasal Mevzuat
Makaleler
Haberler
Kanunlar
Yönetmelikler
Tebliğler


Kariyer
İK Politikası
Açık Pozisyonlar
İK Formu
İletişim
Adres & Kroki
Fatura Bilgilerimiz
Talep Formu
İletişim Formu
Faydalı Köprüler
Sizin için Ne Yapabiliriz?Anasayfa | Site Haritası | Kullanım Şartları | Gizlilik İlkeleri

Güzeltepe Mah. Ahmet Mithat Efendi Cad. No: 60/4 Çankaya ANKARA
T: +90 (312) 474 00 74 | F: +90 (312) 474 00 55
W:www.anreva.com.tr | E: bilgi@anreva.com.tr
Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik ANREVA tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz,
kaynak gösterilerek iktibas edilemez. Her hakkı saklıdır. 2013 ©