Türkçe | English

Dikkan ve Trafo Değerlemesi

06.11.2013

Trabzon ili merkezinde, kentsel alanda yer alan 4 bloklu bir konut sitesinin bir bloğunda, zemin katta yer alan dükkan niteliğindeki gayrimenkul için ekspertiz talebi gelmiştir.
 
Taşınmazın bulunduğu parselin belediye ve tapu sicil müdürlüğündeki resmi evrakları incelenmiş, yerinde gerekli ölçüm ve incelemeler yapılmak üzere gidilğinde ise aşağıdaki durum tespitleri yapılmıştır.
Değerlemesi istenen, zemin kattaki dükkan niteliğindeki taşınmaz, aynı bağımsız bölümde TEK tarafından kurulan bir trafo ile hisselidir. Binanın zemin katındaki tek bağımsız bölüm olan dükkanın yarısı dükkan diğer yarısı ise trafo olarak inşaa edilmiştir.
 
Mesken amaçlı kullanılan bir binanın zemin katında yüksek voltaj içeren trafonun var olması hem de dükkan ile hisseli olması kolay rastlanacak bir durum değildir. Aslinda ticari potansiyel olmayan bir konut sitesinde dükkan yapmanın ticari açıdan bir mantığı olmamakla birlikte, müteahhit trafoyu bir meskenin yanına koyamayacağı için en azından dükkan ile yan yana koymuştur. Aynı bağımsız bölümde neden hisseli mülkiyet yaptığı ise muammadır.
Konuya kıymet takdiri açısından yaklaşacak olursak; Yüksek gerilim hatlarının, GSM baz istasyonlarının ve hatta cep telefonlarının zararları tartışılırken, insanlara oturdukları binanın zemin katında yüksek gerilim içeren trafo konulmasını açıklamak kolay olmayacaktır ve bu durum binada yer alan özellikle ilk katlardaki meskenlerin değerlerini düşürecektir.
 
Trafonun dükkan mülkiyetinde hisseli olması, burada daim olacağının kesin göstergesidir. Ticari potansiyeli olmayan site içerisindeki dükkan değeri açısından olaya yaklaşılırsa; Taşınmazın sadece depo amaçlı kullanım için değerlendirilebileceği ve belki büro olabileceği unutulmamalı, yapılacak emsal araştırmasında dükkanlar değil, varsa yakın çevredeki depoların alım-satım ve kira değerleri baz alınmalı, bölgede arsa rayici biliniyorsa maliyet yöntemi de kullanılarak, özellikle kira değerleriyle hesaplanan brüt kira çarpanıyla kıyaslanmalıdır. Hissedarı olan trafonun olumsuz etkisi de nagatif kalibrasyon olarak fiyata yansıtıldığında, taşınmaz site içerisindeki meskenlerden çok daha düşük m2 birim değerine sahip olacaktır.
 
Taşınmaza satış kabiliyeti açısından bakıldığında; Hisseli mülkiyet yapısında ve trafo ile hisseli olması, depo olarak belki sadece yakın çevrede oturanlara veya işyerlerine hitap edebileceğinden yola çıkarak hitap ettiği alıcı kitlesi sınırlı ve satış kabiliyeti “Satışı Güç” olacaktır.
 
Okunma Sayısı: 5424   |   Güncelleme Tarihi: 08.11.2013
Sayfayı Yazdır


  Diğer Örnek Olaylar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kurumsal
Biz Kimiz?
İlkelerimiz
Profesyonel Ekibimiz
Nasıl Çalışırız?
Nasıl Değerleme Yapıyoruz?
Nasıl Raporlarız?
Sürekli Bilgilendirme Raporu
Üye Kuruluşlar
Basında Anreva


Hizmet Sektörleri
Kamu
Bankacılık
Bağımsız Denetim Şirketleri
Halka Açık Anonim Ortaklıklar
Özel Sektör
Yabancı Yatırımcılar
Bireysel Yatırımcılar
Vakıflar ve Dernekler


Mevzuat
Yasal Mevzuat
Makaleler
Haberler
Kanunlar
Yönetmelikler
Tebliğler


Kariyer
İK Politikası
Açık Pozisyonlar
İK Formu
İletişim
Adres & Kroki
Fatura Bilgilerimiz
Talep Formu
İletişim Formu
Faydalı Köprüler
Sizin için Ne Yapabiliriz?Anasayfa | Site Haritası | Kullanım Şartları | Gizlilik İlkeleri

Güzeltepe Mah. Ahmet Mithat Efendi Cad. No: 60/4 Çankaya ANKARA
T: +90 (312) 474 00 74 | F: +90 (312) 474 00 55
W:www.anreva.com.tr | E: bilgi@anreva.com.tr
Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik ANREVA tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz,
kaynak gösterilerek iktibas edilemez. Her hakkı saklıdır. 2013 ©