Türkçe | English

Balıkesir Gayrimenkul Piyasa Araştırması Sonuçları

30.03.2010

BALIKESİR İLİ ÖZET RAPOR

Doğudan Kütahya, batıdan Ege Denizi,güneyden Manisa ve İzmir illeriyle çevrili olan Balıkesir in kuzeyinde Marmara Denizi yeralmaktadır. 1927 yılında 421.066 olan Balıkesir İli Nüfusu 2008 yılı Adrese Dayalı nüfus sayımına kadar geçen 82 yıllık süre içerisinde yaklaşık 2,7 kat artarak 1.130.276 ′ye ulaşmıştır.

Maramara Bölgesinde bulunan Balıkesir İli, Merkez 40 adet ana mahalleden oluşmaktadır. Mahalleler sırası ile Gündoğan Mahallesi,1.Oruçgazi Mahallesi,1.Sakarya Mahallesi,2. Gündoğan Mahallesi,2.Oruçgazi Mahallesi,2.Sakarya mahallesi,Adnan Menderes Mahallesi, Akıncılar Mahallesi,Ali Hikmet Paşa Mahallesi,Altıeylül Mahallesi,Atatürk Mahallesi, Aygören Mahallesi, Mahallesi,Bahçelievler Mahallesi, Çay Mahallesi, Dinkçiler Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi, Ege Mahallesi, Çay Mahallesi, Gazi Osman Paşa Mahallesi, Gümüşçeşme Mahallesi, Hacı İlbey Mahallesi, Hacıismail Mahallesi, Hasan Basri Çantay Mahallesi, Hisariçi Mahallesi, Karaoğlan Mahallesi, Karesi Mahallesi, Kasaplar Mahallesi, Kayabey Mahallesi, Kızpınar Mahallesi, Kuvaimilliye Mahallesi, Maltepe Mirzabey Mahallesi, Paşa Alanı Mahalesi, Plevne Mahallesi, Sütlüce Mahallesi, Toki Yeni Mahallesi, Toygar Mahallesi, Vicdaniye Mahallesi, Yıldırım Mahallesi, Yıldız Mahallesinden oluşmaktadır. Mahalleleri bölge olarak nitelendirdiğimizde, 1. Bölge (Paşa Alanı Mahallesi, Toygar Mahallesi, Maltepe Mahallesi, 2.Sakarya Mahallesi, 1.Sakarya Mahallesi Ali Hikmet Paşa Mahallesi Atatürk Mahallesi,1. Oruç Gazi Mahallesi 2. Oruç Gazi Mahallesi Ege Mahallesi Vicdaniye Mahallesi 1. Çay Mahallesi 2. Çay Mahallesi Toki Yeni Mahallesi), 2. Bölge (Adnan Menderes Mahallesi, KızPınar Mahallesi, Mirzabey Mahallesi,Hacı İsmail Mahallesi Aygören Mahallesi Karesi Mahallesi KaraOğlan Mahallesi Gümüşçeşme Mahallesi DumluPınar Mahallesi Hacıİlbey Mahallesi Dinkçiler Mahallesi Sütlüce Mahallesi Yıldız Mahallesi GaziOsman Paşa Mahallesi,Kasaplar Mahallesi Altıeylül Mahallesi Eski Kuyumcular Mahalesi Yıldırım Mahallesi Hisariçi Mahallesi Akıncılar Mahallesi 1. Gündoğan Mahallesi 2. Gündoğan Mahallesi Hasan Basri Çantay Mahallesi BahçeliEvler Mahallesi Plevne Mahallesi,Organize Sanayi Sitesi) olmak üzere iki bölge olarak nitelendirebiliriz.

1. Bölge (2.OruçGazi Mahallesi,Ege Mahallesi,Çay Mahallesi,1. OruçGazi Mahallesi, Kayabey Mahallesi ve Ali Hikmet Paşa Mahallesi); Şehrin merkezine yürüyüş mesafesinde 2. ve 3. derece ticaret bölgesi ve orta gelir gurubunun konut olarak tercih ettiği yerleşim bölgesidir.Köylerden çok göç almaktadır.Şehir merkezine yakınlığı ile tercih edilmektedir. Yapılaşma yeni yapılar dışında çarpık ve düzensizdir.

Kuvayi Milliye 1. Ve 2. Sakarya Mahallesi Maltepe ve Toygar Mahalleleri çevre yolu çevresinde bulunmakta daha çok düşük gelir gurubunun oturduğu,kaçak yapıların çoğunlukta olduğu konut ağırlıklı yerleşim bölgeleridir.Şehir merkezine mesafeli ticari potansiyeli düşüktür.

Atatürk ve Paşa alanı Mahallesi orta ve iyi gelir gurubunca tercih edilen konut yerleşim bölgesidir.Bu bölgedeki yapılar düzenli kaliteli olup konut fiyatları yüksektir.Atatürk Mahallesinde yapılaşma tamalanmış.Paşa Alanı ise yeni ve hızlı gelişmekte olan bölgedir.Devlet Hastanesi Özel Sevgi Hastanesi Anadolu Lisesi Fen Lisesi Yaylada AVM Kipa bu bölgede yer almaktadır.Bu bölgelerin Devamında Bursa istikametinde Toki ve elit kesimin oturduğu, Yeni mahalle bulunmaktadır.

2. Bölge (Eski Kuyumcular Mahallesi, Akıncılar Mahallesi, Hisariçi Mahallesi Yıldırım Mahallesi Altıeylül Mahallesi Karesi Mahallesi);Şehrin ticareret merkezinde olup eski yerleşim bölgelerindendir.Yapıların tamamı yada zeminleri dükkan üst katları konut ağırlıklıdır.Şehrin gayrimenkul değerleri açısından dükkan olarak değerli,konut olarak orta gelir gurubunun tercih ettiği yerleşim bölgesidir.Şehrin merkezinde olmasından dolayı bütün sosyal donatı alanlarından istifadesi tamdır.Araç ve yaya trafiği bakımından yoğundur..Okullar,Belediye,Valilik,TCDD,Türk Telekom ve bunun gibi devlet daireleri bulunmaktadır.Ayrıca toplu taşıma merkezide bu bölgededir.Şehrin iki büyük caddesi olan Anafartalar ve Milli Kuvvetler caddesinde bulunan alışveriş mağazaları bankalar oteller eğlen-dinlen yerleri gibi imkanlardan faydalanmak mümkündür.

Hacı İsmail Mahallesi,Aygören Mahallesi,Karaoğlan Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi, Mirzabey Mahallesi,Hacı İlbey Mahallesi; şehir merkezine yürüyüş mesafesinde olup şehrin en eski yerleşim bölgesidir.Eğimli arazi üzerinde şehir manzaralı bolgelerdir.Konut ağırlıklıdır.Bu bölgede sıkca eski terihi yuapılara rastlanmaktadır. Apartmanların yanı sıra tek katlı müstakil evlerde çoğunluktadır. Ticari potansiyeli düşüktür. Bu bölgede Balıkesir Lisesi,Karesi ilköğretim okulu,dershaneler,Kız meslek lisesi bulunmaktadır Düşük ve orta gelir grubunun tercih ettiği yerleşim bölgesidir.Askeri Hastane ve S.G.Kurumu bu bölgede bulunmaktadır.

Adnan Menderes ve Kızpınar Mahallesi şehir Merkezinin Batısında olup,orta gelir düzeyindeki insanların tercih ettiği toplu konut bölgesidir.Şehrin Edremit çıkışında yer almaktadır.Büyük süper marketler ,düğün salonları benzin istasyonları bu bölgede yoğunlaşmıştır.Rahmi Kula Anadolu Lisesi ,Telekom yakın çevresinde bulunmaktadır..

Gümüşçeşme Mahallesi, 1. ve 2. Gündoğan Mahallesi şehrin doğu istikametinde orta ve düşük gelir düzeyinde insanların yaşadığı konut ağırlıklı bölgelerdir.Bölgenin bir bölümü Ağır sanayi sitesi ve Fabrikalardan oluşmaktadır.Diğer bölümü ise konut ağırlıklı bir bölgedir. Çarpık bir yapılaşma söz konusu olmakla beraber son yıllarda gelişme göstermektedir.Ticari potansiyeli orta düzeydedir.Şehrin en büyük semt pazarı bu bölgede yer almaktadır.

Hasan Basri Çantay Mahallesi, Plevne Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi şehrin Güney Doğusunda bulunmaktadır.Yüksek gelir düzeyinde insanların yaşadığı konut ağırlıklı bölgedir.Yapıların geneli bahçeli olup orta ve iyi gelir gurubunca tercih edilmektedir.Sosyal donatı alanları bakımından yeterli,tüm altyapı hizmetlerinden tam faydalanılmaktadır.Tercih edilen bölgedir.Konut fiyatları yüksek olup Balıkesir parkı,yüzme havuzu,stadyum,kapalı spor salonu,açık hava spor tesisleri bu bölgededir.İzmir yolu üzerinde özel hastaneler ve bitişik lok nizamda yapılar bulunmaktadır.

Kasaplar Mahallesi,Dinkçiler mahallesi, Sütlüce Mahallesi, Yıldız Mahallesi,Gazi Osman Paşa Mahallesi; Şehir merkezinin Güneyinde bulunmaktadır.Kasaplar Mahallesi; Şehrin eski yerleşim bölgesi olup orta gelir düzeyinde insanların yaşadığı ticari ve konut ağırlıklı bölgedir. Merkeze yürüme mesafesindedir.Necati Eğitim Fakültesi Doğum Evi ve Kızmeslek Lisesi,Ticaret Lisesi,Milli Eğitim,Merkez Sanat OkululuÖğrenci Yutları bu bölgededir.Ticari potansiyeli yüksektir.Bu bölgenin devamı olan Sütlüce Mahllesinin bir bölümü yeni yapı olan sitelerden oluşmakla beraber bir bölümü çarpık bir yapılaşmaya sahiptir.Gögüs Hastanesi, Atatürk Devlet Hastanesi, Askeriye bu bölgede yer almaktadır.Ticari Potansiyeli ortadır. Bunun devamı olan Yıldız ve GOP Mahallesi eski yerleşim bölgesi olmakla beraber daha çok sanayi tesislerinin ve konutların bulunduğu yerleşim bölgeleridir.Ticari Potansiyeli ana alter olan Eski Soma caddesi,Yeni İzmir yolu üzerinde yüksek,arka sokaklarda düşüktür.Bu bölgelerde ana cadde üzerinde yüksek katlı,arka planda daha düşük kotta yapılaşma mevcuttur.İzmir yolu ile kesişen bölgede Adliye Sarayı Çimento Fabrikası Dokuma Fabrikası ve plazalar bulunmaktadır.İzmiryolunun devamında Askeri Okul,Organize Sanayi Bölgesi,Balıkesir Üniversitesi Kampüsü,Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesi bulunmaktadır.

Değerleme Uzmanı
Gülay Başgu
Okunma Sayısı: 3661   |   Güncelleme Tarihi: 26.09.2013
Sayfayı Yazdır


  Diğer Makaleler
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kurumsal
Biz Kimiz?
İlkelerimiz
Profesyonel Ekibimiz
Nasıl Çalışırız?
Nasıl Değerleme Yapıyoruz?
Nasıl Raporlarız?
Sürekli Bilgilendirme Raporu
Üye Kuruluşlar
Basında Anreva


Hizmet Sektörleri
Kamu
Bankacılık
Bağımsız Denetim Şirketleri
Halka Açık Anonim Ortaklıklar
Özel Sektör
Yabancı Yatırımcılar
Bireysel Yatırımcılar
Vakıflar ve Dernekler


Mevzuat
Yasal Mevzuat
Makaleler
Haberler
Kanunlar
Yönetmelikler
Tebliğler


Kariyer
İK Politikası
Açık Pozisyonlar
İK Formu
İletişim
Adres & Kroki
Fatura Bilgilerimiz
Talep Formu
İletişim Formu
Faydalı Köprüler
Sizin için Ne Yapabiliriz?



Anasayfa | Site Haritası | Kullanım Şartları | Gizlilik İlkeleri

Güzeltepe Mah. Ahmet Mithat Efendi Cad. No: 60/4 Çankaya ANKARA
T: +90 (312) 474 00 74 | F: +90 (312) 474 00 55
W:www.anreva.com.tr | E: bilgi@anreva.com.tr
Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik ANREVA tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz,
kaynak gösterilerek iktibas edilemez. Her hakkı saklıdır. 2013 ©